Hep

hepatita B de 10 ani- o sa mor?!

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect

Mesaj Autor
Trimis: Tue Oct 10, 2017 12:00 pm Titlul subiectului: hepatita B de 10 ani- o sa mor?! Raspunde cu citat (quote) Buna seara!

In curand voi face 30 ani si in loc sa fiu ocupata cu depresia acestei varste, ma preocupa gandul ca voi muri.
In ultimul an m-am simtit foarte rau, am dureri in partea dreapta, pielea are o culoare..pamantie si ochii in loc sa-mi sclipeasca, au pete galbene. De 2 ani imi apare constant pe picioare ceva ce dermatologul a numit-o foliculita..dar e posibil sa greseasca, deoarece organismul nu raspunde la nici1 tratament..
Tot gandindu-ma ce as putea sa am, mi-am amintit ca in urma cu 10 ani am descoperit ca am virusul hepatitei B..."nimic grav", mi-au spus.
Repetand acum analizele, am primit urmatoarele rezultate:

IMUNOCHIMIE
Ag HBs (screening)- pozitiv
ser/ electrochemiluminiscenta (ECLIA)

Anti HBs (cantitativ)- <2 Ul/ L - negativ (absenta imunitatii)
ser/ electrochemiluminiscenta (ECLIA)

ADN VIRAL HEP B (cantitativ)

Incarcatura virala (Ul/ ml)- 5210 Ul/ ml- limita de detectie: 6 Ul/ ml
Incarcatura virala (copii/ ml)- 30322 copii/ ml- limita de detectie 35 copii/ml

BOLI INFECTIOASE
Anticorpi anti- HBe ser ELISA- 20.69- pozitiv > 1.1
Anticorpi anti- HDV ser ELISA- 0.26
Antigen HBe- 0.27

BIOCHIMIE
TGO/ AST- ser spectrofotometrie- 23.13 U/L
TGP/ ALT- ser spectrofotometrie- 12.59 U/L

Domnul doctor (medic internist) mi-a recomandat sa merg in judetul in care locuiesc, sa iau legatura cu un medic hepatolog si sa imi depun dosar pt aprobarea unui tratament...
Am nevoie de o parere de la dvs..caci in judetul in care locuiesc nu exista medic hepatolog, cel putin pe internet nu am gasit..am gasit pagina medicului Ditoiu, insa programarile 'non-urgente' au termen de asteptare 30 zile.

Eu ma incadrez la 'non-urgente'?? Analizele arata ca este foarte grav?! O sa mor? Chiar e caz de dosar si tratament?
Daca da, sigur o sa mor, in ritmul in care bolnavii primesc tratament in Romania..

Partea buna e ca nu o sa mai intru in criza varstei de 30 ani..

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dark.soul
  • Data inscrierii: 10/Oct/2017

Trimis: Sun Oct 15, 2017 10:09 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Linisteste-te ! Asta-i mai important decat orice tratament medicamentos. Incearca sa dormi suficient, sa mananci mai curat si sa eviti alcoolul.
Eu am 29 de ani si am depistat virusul abia anul trecut. Rezultatele analizelor foarte similare (gasesti aici cronica mea http://hep.ro/forum/discutii/purtator-cronic-cica-bine-v-am-gasit-549/ ) cu ale tale si iti impartasesc o parte din simptome. Durerea din partea dreapta vine cel mai probabil de la niste probleme intestinale. Cel putin asa a fost in cazul meu. Din cate'am inteles, ficatul nu doare efectiv decat in situatii grave, dar la tine nu poate fi vorba de asa ceva, datfiind AST+ALT in limite normale.

Avand in vedere incarcatura virala, poti aplica pentru un dosar de tratament, dar, uite, in cazul meu, medicul hepatolog mi-a recomandat sa nu'l momentan, ci doar daca voi depasi 20000 UI/ml. In schimb, mi-a recomandat silimarina un timp.

Da'mi PM cu skypeul/facebookul tau daca ai nevoie de mai multe informatii.

Nu-ti face griji, esti in afara oricarui pericol, omule !

lixandru
  • Data inscrierii: 04/Oct/2016

Trimis: Mon Oct 23, 2017 2:38 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Ficatul nu doare, insa colecistul da. Mai ales daca consumi ceva mai gras, are de munca. Poate sa fie si o depunere pe acolo. Din ce am vazut, doctorul nu ti-a dat sa faci nici un test care sa arate functionarea ficatului. Mergi la un gastroenterolog si o sa-ti spuna ce teste sa faci(proteine serice, albumina, bilirubina etc).
Dar sa stii ca manifestarile astea pot sa fie si din cauza crizei de la 30 Very Happy

cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Mergi direct la: