Hep

PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Mesaj Autor
Trimis: Sat Apr 04, 2015 7:54 am Titlul subiectului: PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A Raspunde cu citat (quote) Salutare

Istoria bolii mele incepe in 2005 cand am aflat ca sunt infectat cu VHB la un control de rutina.

Analizele de atunci aratau cam asa:
AgHBS - pozitiv
Ac-antiHBS - negativ
Ag-HBE - negativ
Ac-antiHBE - pozitiv
Transaminaze normale
Viremie < 2.000 copii / ml (nu mai stiu exact valoarea, in orice caz era mica)
In concluzie - hepatita B in stadiu non-replicativ care necesita doar monitorizare.

In anii urmatori boala a fost monitorizata si tabloul clinic a fost asemanator, fara a impune decizie terapeutica.

Surpriza a aparut in primavara anului 2014 cand am repetat analizele:
Antigenele erau la fel, transaminazele foarte putin crescute, insa viremia era de 160.000.000 copii / ml (160 milioane). Fibromax-ul arata o inflamare de grad F1 - F2.

Am reluat lectura despre virus si noi tratamente impotriva lui si, intr-un final am ajuns la Fundeni la dr. Liana Gheorghe careia doresc sa-i multumesc pentru profesionalismul de care a dat dovada si de faptul ca este foarte bine informata despre boala. Am consultat si alti medici si mi-am dat seama ca eu stiu mai multe ca ei...

In urma unei discutii asupra optiunilor terapeutice, am ales varianta Interferon Pegylat Alfa-2A a.k.a. Pegasys, 1 injectie / saptamana si monitorizarea saptamanala a transaminazelor si hemoleucogramei - este cunoscut faptul ca interferonul are ca efect secundar anemia (trombocitopenie / leucopenie).

In tratamentul cu interferon, transaminazele cresc in primele saptamani, dupa care se normalizeaza. Asa a fost si in cazul meu.
Acum sunt in saptamana 40 si sunt aproape normale. Valorile au fost crescute din saptamana 2 pana in saptamana 10, dupa care au inceput sa scada.

Raspunsul la tratament este monitorizat in functie de evolutia viremiei. Se considera modificare a viremiei o crestere / descrestere de 1 logaritm zecimal ( de 10 x).

Eu am inceput astfel:
- saptamana 0 - 160.000.000 copii / ml
- saptamana 12 - 1.000.000 copii / ml (scadere 2 log)
- saptamana 24 - 300.000 copii / ml (relativ liniara)
- saptamana 36 - 256 copii / ml (scadere 3 log). Limita de detectie este de 150 copii / ml, deci viremia este aproape nedetectabila. Very Happy

Acum sunt in saptamana 40 de tratament. Urmatoarea viremie este la final - sapt 48. Ma astept sa fie nedetectabila.

Transaminazele si hemoleucograma sunt urmarite saptamanal.

Ce sa va spun, prima injectie a fost fabuloasa. Eu sunt genul pentru care abandonul nu este niciodata o solutie (cred ca asta m-a adus pana aici), dar prima m-a secerat. N-am stiut de mine 2 zile. Multumesc mamei care mi-a fost alaturi. Febra 40+, frisoane, stari de greata si voma, mialgii, nevralgii... Urmatoarele au fost ok, dar efectele secundare inca mai apar: dureri de cap, dureri in burta si in coapse (locul de injectie), insomnii, irascibiliate si altele.

Partea cea mai urata a bolii este ca iti schimba perceptia asupra lumii si perceptia lumii asupra ta, iti cerne apropiatii si iti dai seama ca unele relatii sunt doar la bine si atat. Hepatita in sine nu doare, perceptia unora asupra ei insa te poate tine in chinuri. Daca am invatat ceva din lupta cu boala, este ca intai tb sa-mi curat mintea, apoi sa "fac curatenie" intre cei "dragi" si apoi sa-mi curat corpul. Dimensiunile sanatatii sunt multiple.

Ar fi multe de spus, atat de multe ca nici nu mi le aduc aminte acum. Daca aveti intrebari, oricand, aici sau pe PM va raspund cu mare drag.

Sanatate multa, capul sus si privirea inainte! Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Thu Apr 30, 2015 9:41 pm Titlul subiectului: Re: PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A Raspunde cu citat (quote) Saptamana 44 de tratament:

TGO 37 (normal 34)
TGP 56 (normal 55)

Mult a fost, putin mai este. Very Happy

guster

Trimis: Fri May 08, 2015 1:11 pm Titlul subiectului: Re: PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A Raspunde cu citat (quote) Saptamana 45 de tratament:

TGO 40 (normal 34)
TGP 57 (normal 55)

guster

Trimis: Fri May 15, 2015 8:54 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Saptamana 46:

TGO 39 (normal 34)
TGP 55 (normal 55) Very Happy

guster

Trimis: Mon May 18, 2015 7:02 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna guster,

Multumim foarte mult pentru informatiile detaliate. Sigur sint de mare ajutor pentru toti cei care se gindesc sa inceapa un tratament.

Iti urez multa bafta sa ajungi la viremia nedetectabila si mai ales la un antigen HBs negativ.

Multa sanatate

ella
  • Data inscrierii: 08/May/2008

Trimis: Fri May 22, 2015 9:56 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Saptamana 47:

TGO 44 (normal 34)
TGP 57 (normal 55)

Sunt usor ingrijorat din cauza transaminazelor.

Viremia de saptamana 36 a iesit 44 UI / ml (limita de detectie 20). Sper ca cea de final sa fie nedetectabila.

Sa aveti un weekend placut!

Guster

guster

Trimis: Fri May 29, 2015 9:32 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Saptamana 48 (ultima):

TGO 36 (normal 34)
TGP 54 (normal 55)

Peste 1-2 saptamani repet antigenii, anticorpii si viremia.

Va doresc un weekend placut!
Guster

guster

Trimis: Sat May 30, 2015 11:57 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Dupa cum stiti, in tratamentul cu Interferon transaminazele cresc la inceput (raspuns imun al organismului la virus) dupa care se indreapta catre valori normale.

Eu le-am urmarit saptamanal. Atasat veti gasi si "poza".
Mi se pare interesant ca evolutia lor este paralela. Love and marriage go together like a horse and carriage.
Very Happy

Am atasat si un grafic cu evolutia viremiei de la inceput pana in saptamana 36 (era aproape de nedetectabila). Urmatoarea viremie va fi saptamana viitoare.

Se pare ca unul dintre scopurile tratamentului a fost atins. Dezideratul suprem ramane in continuare eliminarea AgHBs. Odata cu viremia repet si antigenii + anticorpii. Inca nu am renuntat la speranta de a a fi avut loc seroconversia.

Daca cineva mai urmeaza terapie impotriva VHB, imi doresc ca pozele sa va ajute in vizualizarea obiectivului si sa va arate ca atat o ameliorare, cat si o vindecare sunt posibile.

Guster

guster

Trimis: Mon Jun 08, 2015 10:06 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Deci, asadar si prin urmare, semne bune tratamentul are:

Transaminaze normale:
TGO 34 (limita maxima 34)
TGP 50 (limita maxima 55)

Viremie 27 UI/ml (limita de detectie 20 UI/ml). Nu scrie "nedetectabil", dar e acolo.
In copii, rezultatul este de 157 copii/ml, acum un an fiind de 160.000.000 (160 milioane) copii / ml.

Ag HBS - pozitiv (aici zic cu p, cu f si cu m)
Anti-HBS - negativ
AgHBE - negativ
Anti-HBE - pozitiv
Anti HBC - pozitiv
Ac Anti HBC igM - negativ

Hemoleucograma este mai mult sau mai putin normala, dar se regleaza in urmatoarele saptamani.

Ce inseamna asta:
- tratamentul a dat rezultatele asteptate: viremie nedetectabila si transaminaze normale, deci afectare hepatica minima.
- obiectivul cel mai important ramane seroconversia S. La finalul tratamentului cu Pegasys sansele de seroconversie sunt de 12% urcand, dupa 4-5 ani, pana la 30%. Inca am incredere ca o sa se intample.

A fost un an nu tocmai usor, cu multe limitari in viata de zi cu zi si cu multe efecte secundare. A trecut si acum ma pot bucura de un ficat normal si de o liniste pe care o pierdusem. Sigur, grija va disparea complet o data cu VHB, deci ramane si un mic stres.

A trebuit sa treaca 48 saptamani ca sa revin la normalitate. Practic, am ajuns din nou purtator "sanatos" de VHB. Nu ma culc pe-o ureche si raman alert la noi optiuni terapeutice si screening la fiecare 6 luni.

Eu sunt in continuare pe forum si impartasesc din experienta mea celor care au nevoie.

Cu drag,
Guster

guster

Trimis: Thu Sep 17, 2015 12:27 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salut,

Dupa 3 luni de la sfarsitul tratamentului cu Interferon, analizele mele arata astfel:

- hemoleucograma normala
- TGO 85 vs normal 34
- TGP 236 vs normal 55
- viremie 72.247.391 copii/ml vs Nedetectabil la finalul tratamentului

In cele 3 luni am dus un stil de viata cat se poate de sanatos, fara alcool, nopti pierdute sau mancare grasa.
Cu toate astea, virusul a inceput sa-si faca iarasi de cap.
Nu ma asteptam la analize perfecte, eram constient de riscuri, dar asta e prea mult. E mai rau decat la inceputul tratamentului.
Practic, am trecut printr-un an de Interferon ca sa ajung inapoi de unde am plecat. Sunt demoralizat.

Saptamana viitoare incep sa construiesc dosarul pentru Entecavir / Tenofovir. Hotarasc dupa ce discut si cu medicul care dintre ele va fi.

Pe forum nu am gasit informatii despre recaderi si tratamentul acestora.
Daca cineva a mai trecut prin asta ii rog sa ma ajute cu sfaturi.

Multumesc
Guster

guster

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Mergi direct la: