Hep

PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Mesaj Autor
Trimis: Mon Sep 21, 2015 7:07 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salut,

Astazi am fost la medic si am luat fisa de initiere tratament cu Entecavir.
Maine o depun la Casa de Asigurari. Pe 24/25 luna asta se intruneste Comisia care analizeaza dosarele si sper sa obtin si decizia favorabila.

Urmeaza 3 luni x 1 pastila / zi, dupa care repet viremia.

Guster

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Thu Sep 24, 2015 11:30 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Am cazut de acord cu medicul ca cea mai buna solutie este Entecavir.

Lamivudina si Adefovirul dau rezistenta destul de repede.
Tenofovirul este solutia de rezerva in cazul aparitiei rezistentei la Entecavir.

Am plecat de la premisa ca orice s-ar intampla tb sa am in permanenta o solutie terapeutica de back-up

Marti am depus dosarul la Casa de Asigurari pentru Entecavir. Termenul de aprobare ar fi de 2 luni. Mi se pare mult avand in vedere ca dupa Interferon am asteptat mai putin de 1 luna.
Sper sa iasa mai repede.

Guster

guster

Trimis: Thu Oct 29, 2015 8:30 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salutare din nou!

Recapituland: la final de tratament analizele au fost ok (iunie 2015), la 3 luni transaminazele triple (TGO 85, TGP 236) si viremia de 72.000.000 copii/ml (septembrie 2015).

Astazi, mai mult de curiozitate, m-am gandit sa repet transaminazele sa vad ce si cum.
Surprize, surprize: TGO 38 (normal 34), TGP 65 (normal 55). Shocked
Hemoleucograma este normala.

In ultima luna chiar nu am mai facut nimic, niciun tratament, niciun hepatoprotector, niciun regim (doar ca nu am baut alcool), nimic, nimic.
Tot raul spre bine, sper sa se mentina tendinta de normalizare.

Am vb la Casa de Asigurari si mi s-a confirmat ca dosarul pentru Entecavir a intrat la Comisie urmand a fi aprobat in luna noiembrie, prima reteta putand fi emisa la inceputul lunii decembrie.

Atunci voi repeat transaminazele si viremia.

Poate, poate, cine stie AgHBS -> Anti-HBs Very Happy

Guster

guster

Trimis: Sun Nov 29, 2015 3:57 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Cand citesc prin ce ai trecut tu si cata putere ai sa lupti, ma face sa ma simt ca o furnica. Ai timp sa si traiesti cu valorile astea ridicate la analize?? Shocked

Multa sanatate!

cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Trimis: Sun Nov 29, 2015 12:09 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) CC,

O viata avem si o traim doar o data. We don't get second chances!

Mi-e greu, nu zic ca nu, dar ce pot sa fac? Sa ma plang si las boala sa ma invinga? No way!

Revenind la subiect, dosarul este in lucru, dar inca nu s-a aprobat. Sunt deja 2 luni si incep sa-mi pierd rabdarea.
Pentru Interferon (care costa 50.000 lei pentru 48 saptamani) am asteptat fix 30 zile, Pentru Entecavir (10.000 lei / an) astept de 60 zile si time is ticking away. WTF?

Cherry on the top: dupa o impacare cu fost iubita si un sequel de 1 luna, ne-am despartit, de data e definitiv.

I need a vacation!

guster

Trimis: Mon Dec 07, 2015 4:50 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Astazi am primit decizia favorabila pentru initierea tratamentului cu Entecavir. A durat doar 2 luni jumate. Evil or Very Mad

E cu valabilitate decembrie 2015 - mai 2016.
Luna asta o sa ma mai fac inca o data transaminazele si in ianurie viremia.

Va tin la current.

Guster

guster

Trimis: Mon Dec 07, 2015 6:40 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) bafta!
4est
  • Data inscrierii: 13/Jul/2011

Trimis: Mon Dec 07, 2015 6:41 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Bravo, ai fost cuminte si mos Nicolae a venit la tine Smile
Cand incepi tratamentul?

cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Trimis: Mon Dec 07, 2015 10:22 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) N-as zice ca antiviralele sunt chiar un cadou, dar avand in vedere ca aveam nevoie de ele, sunt multumit ca le-am primit.

Astazi iau reteta de la medic, cred ca tot azi si prima cutie cu pastile.
Cel putin la Entecavir nu imi este frica la prima pastila cum mi-a fost la prima injectie de Pegasys. Very Happy

guster

Trimis: Tue Dec 08, 2015 6:04 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Pe arcursul tratmentului cu Interferon ti-a fost monitorizat si AgHBs cantitativ?
4est
  • Data inscrierii: 13/Jul/2011

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Mergi direct la: