Hep

PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Mesaj Autor
Trimis: Sat Dec 19, 2015 12:37 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Sa ne spui si noua ce gust are prima pastila Smile

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Trimis: Mon Dec 28, 2015 2:10 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Asa arata si atat costa.
Despre gust nu stiu ce sa zic. Cred ca o sa ma pronunt dupa viremia de 3 luni daca e bun sau nu. Very Happy

guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Sat Jan 02, 2016 5:33 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salutare Guster!
In primul rand iti doresc un AN cat mai bun si sanatos
La multi ani cu viremie 0 atat tie cat si celorlalti utilizatori!
Consider ca esti un om foarte puternic si o sa reusesti!Cu atat mai mult cu cat ai un sprijin puternic (mama ta). Eu nu am pe nimeni si e greu... dar sunt sigura ca o sa fie bine. Eu astept o interpretare a analizelor la sfarsitul saptamanii viitoare si voi sti ce am de facut.
Din ce am citit pe internet si pe acest forum, posibil sa intru pe antivirale (sper nu Interferon). Te rog sa ne tii la curent cu ce simti /ce stari ai in urma tratamentului pe care il faci acum, pt mine e f important sa stiu la ce ma astept.

Ai putea, te rog sa imi recomanzi un doctor bun?
Nu prea mai am incredere in nimeni...
Multumesc,
Crocodila

crocodila
  • Data inscrierii: 02/Jan/2016

Trimis: Sat Jan 02, 2016 6:02 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) La multi ani si din partea mea, gustere, multumesc pentru ajutor si iti un doresc un an mai bun, imi doresc sa avem toti un viitor frumos, cu multa sanatate si viremii zeroo! Nu de alta, dar cum sa mergem noi cu fruntea sus fara ajutorul tau?

cc

Trimis: Sat Jan 02, 2016 10:31 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) La Multi Ani, dragi colegi de suferinta!

Va multumesc pentru urarile frumoase si pentru faptul ca imi ridicati moralul.

Mai presus de toate, va doresc sa fiti sanatosi si sa aveti langa voi oamenii care conteaza si pentru care contati. Restul vine de la sine.

Crocodila, ti-am lasat un PM cu datele medicului la care merg eu.

CC, nu e nimic deosebit cu pastilele de Entecavir. Nu am nicio reactie adversa, lucrurile merg normal. Iau o pastila pe zi si ma simt bine.
N-as pune pe seama pe Entecavirului, dar parca mi-a mai crescut pofta de mancare. Poate ca si datorita faptului ca transaminazele se normalizeaza.

In martie - aprilie repet analizele (inclusiv viremia) si atunci voi vedea ce si cum. N-am renuntat inca la speranta seroconversiei la Anti-HBs, dar deocamdata m-as multumi si cu o viremie nedetectabila.

Cu drag,
Guster

guster

Trimis: Sun Jan 03, 2016 2:09 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Speranta moare ultima Smile cu totii speram acelasi lucru!

Ai grija ce pofte mai iti vin Very Happy

cc

Trimis: Tue Apr 05, 2016 5:07 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salut.
Nu am mai auzit vesti de la tine. Cum decurge tratamentul?

MariusRF
  • Data inscrierii: 21/Jun/2015

Trimis: Fri Apr 08, 2016 1:03 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salut

am luat 2ani si jumatate entecavir de 0.5 si 1. N-am avut nici un efect advers dar dupa aia virusul a dezvoltat rezistenta la entecavir.

Bodanel
  • Data inscrierii: 01/Mar/2009

Trimis: Thu Apr 14, 2016 8:29 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Long time, no see! Very Happy Salutare din nou!

Revin cu vesti despre tratamentul cu Entecavir.
Am inceput in decembrie 2015. Atunci aveam TGO 85 (normal 34), TGP 236 (normal 55), viremie 72.250.000 copii / ml. De fapt, analizele pentru dosar au fost facute in septembrie 2015. Din septembrie pana in decembrie cred ca starea mea s-a agravat, dar nu am mai monitorizat nimic de draci ce aveam cu recaderea dupa 1 an de Interferon.

In fine, din decembrie pana astazi a fost cate 1 pastila / zi de Entecavir, fara reactii adverse. Analizele sunt vizibil mai bune decat cele de anul trecut si arata asa:
- hemoleucograma normala
- electroforeza proteinelor serice normala
- C, D si HIV - toate negative
- TGO 37 (normal 34)
- TGP 61 (normal 55)
- viremie 140.000 copii / ml (scadere cu 2 logaritmi zecimali la 4 luni ceea ce e bine)
- FibroMax - aici e o discutie. Transaminazele sunt foarte usor marite, bilirubina este 22 versus normal 20, in rest toate sunt normale.

Scorul de fibroza arata asa:
- FibroTest 0.44 - F1-F2 (masoara gradul de fibrozare a ficatului, F0 normal, F4 ciroza)
- ActiTest 0.41 - A1-A2 (masoara activitatea inflamatorie din cauza virusului)
- SteatoTest 0.05 - S0 (masoara steatoza hepatica - ficatul gras)
- NashTest 0.25 - N0 (masoara dereglarile metabolice)
- AshTest - 0.00 - H0 (masoara inflamatia din cauza alcoolului), 0.00 e ca la etilotest, n-am baut nimic Very Happy Very Happy Very Happy

Analize am facut, adeverinta de salariat am, imi mai tb dosarul de prelungire de la medic (ma ocup luni de asta), dupa care depun toate actele la CJAS pentru continuarea tratamentului cu inca 6 luni.

In concluzie, Entecavirul isi face bine treaba, este usor tolerat si nu da reactii adverse. Transaminzele sunt aproape normale, viremia a scazut de 100 ori.
Comparativ cu Pegasys, Entecavir este si mai ieftin (lunar 1700 lei versus 4000 Interferon). Dezavantajul este ca perioada de tratament este nedefinita.

Eu ma simt bine, m-am educat sa iau pastila dupa masa de pranz, nu e mare disconfort. Mai greu e sa nu uit sa o iau dimineata de acasa/ Very Happy

E cam pustiu pe aici, ce se intampla? Smile
Sper ca sunteti bine si astept vesti bune si de la voi!

Guster

Ultima modificare efectuata de catre guster la Sun Apr 17, 2016 9:16 pm, modificat de 1 data in total

guster

Trimis: Sat Apr 16, 2016 12:10 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) helou, ma bucur sa aud ca e buna pastila aia, dar chiar, cat timp trebuie sa o iei???

restul, nu stiu, intra-devar e cam liniste, ori s-au vindecat toti, ori e astenia de primavara Smile

Succesuri!

cc

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Mergi direct la: