Hep

PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Mesaj Autor
Trimis: Thu Oct 20, 2016 11:31 am Titlul subiectului: Re: PEGASYS - Interferon Pegylat Alfa-2A Raspunde cu citat (quote) Bună. Am eu nevoie de puțin ajutor. Am următoarele analize.
Anti hbe pozitiv
Ag hbe pozitiv
Anti hd negativ
Anti hcv negativ
Anti hbc igm pozitiv
Viremie 273 milioane
Gpt 773 acum e în scădere
Încă încerc sa îmi dau seama dacă e hepatita b acuta sau cronica.Mulțumesc.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaela1980
  • Data inscrierii: 20/Oct/2016

Trimis: Thu Oct 20, 2016 12:36 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna, din cate am inteles eu, dupa analizele tale, te-ai incadra la "infectat cronic activ". Aghbs l-ai masurat? Banuiesc ca viremia este pt. virusul b.

cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Trimis: Thu Oct 20, 2016 2:32 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
cc a scris:
Buna, din cate am inteles eu, dupa analizele tale, te-ai incadra la "infectat cronic activ". Aghbs l-ai masurat? Banuiesc ca viremia este pt. virusul b.

Bună. . Doctora mea încă nu își da seama dacă e cronic sau acut.da viremie este pt b.aghbs nu am făcut încă. Ea zice sa mai așteptăm pana în decembrie.eu la 1 septembrie am ajuns la spital după un episod de voma de trei zile.acolo am avut gpt 225.am depistat virusul b.transaminazele au crescut în primele 3 săptămâni pana la 770 și acum au început sa scadă.

mihaela1980

Trimis: Thu Oct 20, 2016 9:26 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salutare,

CC, nu am masurat vitamina D niciodata ca sa-ti poda un raspuns.
Totusi cred ca nivelul e OK din moment ce hemoleucograma e normala.

Mihaela1980, este posibil sa fii in faza de imuno clearance; zic asta pentru ca AG HBe (cel responsabil cu multplicarea) este pozitiv, insa si Anti-HBe (anticorpii impotriva lui) sunt tot pozitivi, deci organismul lupta.
Ti-as recomanda sa faci urmatoarele analize:
- Ag-HBs
- Anti-HBs
- Ag-HBe
- Anti-HBe
- Anti-HBc
- Anti-HBc-IgM

Anticorpii anti-HBc-IgM apar in ser in timpul proliferarii active a virusului hepatitei B. Ei pot fi detectati in titru ridicat pentru o scurta perioada de timp in cursul stadiului acut al bolii, interval ce acopera fereastra serologica, dupa care scad la niveluri joase, caracteristice fazei de convalescenta3. Titrul cel mai mare de anti-HBc-IgM este depistat in saptamanile 2-3 de boala. In majoritatea cazurilor acesti anticorpi raman detectabili o perioada mai mare de 2 luni si, intr-un procent redus, mai mult de 1 an, chiar in conditiile vindecarii hepatitei2.

Impreuna cu anti-HBc pot fi singurii markeri serologici prezenti dupa ce AgHBs si AgHBe au disparut, dar inainte ca anticorpii corespunzatori sa fi aparut, si pot diferentia infectia acuta cu VHB de cea cronica.

Testele de determinare a anticorpilor anti – HBc – IgM se fac impreuna cu determinarile de antigen HBs, pentru identificarea infectiilor acute cu virusul hepatitei B.
Anti – HBc – IgM pot fi detectati si in hepatita cronica B, insa aproape intotdeauna in titruri mici. In hepatita cronica B prezenta si titrul anti – HBc – IgM se coreleaza cu activitatea inflamatorie a bolii. Astfel anti-HBc-IgM pot fi utilizati in monitorizarea hepatitei B cronice, iar unii autori considera detectarea anti – HBc – IgM ca un semn favorabil in cursul tratamentului cu interferon2.

Sanatate,

Guster

guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Wed Oct 26, 2016 12:11 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Bună. Am făcut și anti hbs cantitativ și a ieșit <2.și anti hbc total a ieșit pozitiv.
mihaela1980

Trimis: Wed May 10, 2017 10:59 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salutari!

Dragilor, nu am mai scris de ceva vreme si imi lipseste asta.

Am fost si sunt tare ocupat cu munca, a fost si un mic pas inainte in cariera care a venit la pachet cu o mica echipa si beneficii suplimentare, plus noi responsabilitati. Inca ma acomodez in noul rol.

Revenind la subiect, am facut analizele de 6 luni. Inca sunt sub tratament cu Entecavir, cate 1 pastila / zi ... incet si sigur.
Hemoleucograma este normala, TGP si TGO normale, virusul e inca acolo, incarcatura virala este de 45 UI / ml (limita detectie 20 UI / ml), deci aproape nedetectabil.

Am inteles ca s-a modificat legislatia privind prelungirea tratamentului, in sensul ca analizele sunt acum suficiente, nu mai este nevoie de tot mormanul de hartii. Prelungirea practic este din oficiu atat timp cat exista un set de analize si o discutie cu medicul, ceea ce e de bine.

In alta ordine de idei, eu ma simt bine si acum sarbatoresc mica mea victorie cu o bere. Very Happy

Ganduri de bine catre voi si speranta la sanatate!

Guster

guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Wed Jun 07, 2017 1:40 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Felicitari, guster ! Ma bucur c-aud vesti bune !
Pfuai, cat as baga o bere si eu... se fac 5 luni de la ultima.

Numai bine!

lixandru
  • Data inscrierii: 04/Oct/2016

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Mergi direct la: