Hep

pozitiv hep b

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect

Mesaj Autor
Trimis: Wed Jul 22, 2015 6:16 am Titlul subiectului: pozitiv hep b Raspunde cu citat (quote) buna ziua
am facut analize acum 3 luni in care mi-am iesit tgp si tgo foarte mari,tgp de 14 ori peste limite,dupa care am facut analize hep b si c si am iesit pozitiv la hep b.am facut si analiza de viremie care a fost 16782513 ui/ml 97674226 copii/ml.am inteles ca cu cat am viremia mai mare cu atat sansele sa am ciroza sunt mai mari.am 30 de ani,nu stiu de cat timp am virusul dar am inteles ca la o viremie atat de mare hepatita este cronica,nu acuta.dupa 6 saptamani de cand am facut viremia,am repetat analiza si rezultatul a fost de 11 ori mai mic,1557176 ui/ml 9062765 copii/ml.am tinut regim tot acest timp si tin in continuare.
ce analiza trebuie sa fac pentru a stii cat de afectat este ficatul meu,in afara de punctie?am citit despre fibroscan si unii spuneai ca rezultatul nu poate fii prea sigur .

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogu20
  • Data inscrierii: 22/Jul/2015

Trimis: Wed Jul 22, 2015 4:22 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salut.

Bine ai venit pe forum. Pacat de circumstante....

Fibroscan ul cred ca este foarte bun pt a afla starea actuala a ficatului. Poti face si FibroMax (analiza de sange) dar nu stiu cat de exact este rezultatul. (se foloseste o formula matematica intre mai multe analize gen tgo tgp bilirubina alfa2 macroglobulina glicemie colesterol...inaltime.greutate)

Ce regim ai tinut? Da.ne mai multe detalii...restul analizelor specifice VHB le.ai facut?
Daca ti.a scazut viremia asa de mult este foarte bine. Sper sa nu iti fie afectat ficatul din lupta asta cu virusul.
Sanatate!

MariusRF
  • Data inscrierii: 21/Jun/2015

Trimis: Thu Jul 23, 2015 4:26 pm Titlul subiectului: salut Raspunde cu citat (quote) multumesc pentru raspuns!
alte analize nu am mai facut,tgp si tgo le-am facut pentru ca am fost trimis de o doctorita dermatolog,asa am si aflat ca am hepatita.de cand am aflat am facut doar viremia de 2 ori.
in legatura cu regimul,mananc foarte multe legume,carne mananc doar in zilele in care fac sala doar la o masa,am renuntat la orice fel de mancare procesata,mancare prajita,gluten,dulciuri,mancare fast food,cola,cafea si cam tot ce face aciditate in organism.am luat un storcator de legume si beau 3 pahare de suc de legume pe zi si am luat suplimente de vitamina c extract de alge marine si ulei de usturoi.
scuza-ma ca raspund mai greu,nu stau prea mult pe internet

bogu20
  • Data inscrierii: 22/Jul/2015

Trimis: Fri Jul 24, 2015 4:48 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Oricum trebuie sa faci si restul de analize.
MariusRF
  • Data inscrierii: 21/Jun/2015

Trimis: Fri Feb 17, 2017 7:11 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) imi pare foarta rau
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Holcan Maria
  • Data inscrierii: 29/Dec/2016

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Mergi direct la: