Hep

Purtator cronic cica. Bine v-am gasit !

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Mesaj Autor
Trimis: Wed Nov 16, 2016 2:27 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna..a fost ideea medicului meu..a zis ca daca viremia este peste 2000 de iu/ml si daca am fibroza f1 spre f2 as avea nevoie de tratament ca sa nu innainteze fibroza...si asa mi-au zis mai multi medici...am fost si la babes si tot asa mi-a zis...daca mi se acorda tratamentul sa-l fac pentru ca am organismul tanar si pot sa raspund la tratament...si au zis ca nu-mi afecteaza cu nimik la urmatoarele tratamente daca nu ma ajuta!!!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RamoAlexa
  • Data inscrierii: 11/Nov/2016

Trimis: Thu Nov 17, 2016 12:09 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Am inteles. Mult succes cu tratamentul; ti-as fi recunoscator daca ai putea reveni pe forum cu ceva impresii despre cum te descurci, periodic. Multumesc si s-auzim numai de bine !
lixandru
  • Data inscrierii: 04/Oct/2016

Trimis: Thu Nov 17, 2016 12:15 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Stai ca inca nu stiu daca mi-l aproba...daca o sa mi-l aprobe,bineinteles ca o sa va tin la curent cu tot ce se intampla...Sper sa fie totul ok...si toti sa fim bine!!!
RamoAlexa
  • Data inscrierii: 11/Nov/2016

Trimis: Sat Nov 19, 2016 4:06 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Ceea ce iti recomand eu este sa iti faci un FibroScan...pentru ca mie de exemplu la Fibromax mi-a iesit F0 ....si la fibroscan f3. Tratamentul se recomanda pt Viremie mai mare de 2000 ui/ml.
MariusRF
  • Data inscrierii: 21/Jun/2015

Trimis: Sat Nov 19, 2016 3:58 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Woah ! Interesant. Pai atunci ce sa mai, imi fac si-un FibroScan saptamana viitoare.

De vreo doua saptamani ma trezesc dimineata cu o oarecare durere de stomac si am stari de greata pe parcursul zilei; starea se inrautateste cand circul cu masina sau cand mananc ceva mai greu. De asemenea, am sangerari gingivale abundente la periaj si imi tot apar afte si microleziuni (trece una dupa 7-8 zile, dupa 2-3 zile apare alta). Credeti ca are vreo legatura cu hepatita ? La ultimul ecograf (acum o luna jumate), doamna doctor mi-a depistat si o gastrita cronica, pentru ca nu am luat inca tratament.

lixandru

Trimis: Sun Nov 20, 2016 3:28 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Si eu aveam sangerari la periaj. Am mai scapat de ele dar in anotimpul rece am probleme cu digestia, mai ales daca mananc mai greu-grasimi sau mese mai consistente. Am mai scapat cu ceaiurile sau cu rowachol, ambele cu 30 de minute inainte de masa. Cand am digestie proasta am si hemoroizi. E posibil ca gastrita aia sa fie din cauza refluxului bilei, care nu are ce cauta in stomac dar ajune acolo din cauza digestiei proaste. Eructatii nu ai?
cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Trimis: Sun Nov 20, 2016 11:17 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) @cc - ba da, o gramada de eructatii, borborisme si gaze in fiecare zi. Problema asta cu greata mi-aduc aminte avand-o cand eram copil; din 30 in 30 de km cu masina trebuia sa opreasca parintii ca sa pot voma. Digestia la fel, o am proasta de-o viata, dar ca tot romanu' am considerat a fi normal, datfiind consumul zilnic de mancare nasoala, tutunul si stresul. In privinta hemoroizilor, am probleme mari de peste 10 ani, dar nu ma lasa inima sa imi fac operatii chirurgicale pentru a-i scoate (bunicul meu si-a facut si a avut dureri masive multe zile dupa, ca ulterior sa ii 'creasca' altii). La ecograf a aparut, pe langa ficatul gras, pac si splina marita; reactia doctorului a fost de a imi recomanda o endoscopie peste vreo doua luni; cred ca voi merge s-o fac ceva mai devreme decat data stabilita. Am inceput sa beau cateva ceaiuri pe zi (ceai verde si musetel) si parca-mi reduc din disconfort. Probabil ar trebui sa renunt la nemernica sticla de Cola Zero care tot apare in frigider dupa fiecare sesiune de cumparaturi... Multumesc mult pentru informatii, cc. Numai bine !
lixandru

Trimis: Sun Nov 20, 2016 11:50 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) La mine nu stiu daca sunt chiar hemoroizi in adevaratul sens al cuvantului, am constatat ca am sangerari cand e digestia proasta si asta mai ales in sezonul rece. De aceea ti-am recomandat ceai de menta/hepatocol/lavanda/rozmarin cu 30 de minute inainte de masa. Sunt testate de mine Very Happy E foarte bun musetelul pentru stomac. Poti sa-l iei dimineata pe stomacul gol. In ce priveste endoscopia, acolo poate sa vada ce probleme ai la stomac si prima parte din duoden. Am facut si eu una, degeaba. Nasoala senzatia. Lasa ceaiul verde ca e cam acelasi lucru cu cafeaua si ficatul se supara. Trebuie neaparat sa-ti normalizezi digestia ca de acolo apar probleme si in alte parti. Si sa slabesti ficatul. Si nu strica sa faci eco si la altcineva, ca sa ai o a doua parere.

cc

Trimis: Sun Nov 20, 2016 4:57 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) @CC - Chiar maine voi merge sa-mi cumpar ceaiurile de care-mi zici. In privinta sangerarilor, iti recomand sa-ti faci un control pentru a te asigura ca nu-i vorba de fisuri anale (care odata tratate elimina riscul infectarii). Eu de exemplu am hemoroizi si inauntru si in exterior. Cei din exterior se inflameaza foarte usor, si totusi nu am avut niciodata sangerari la defecare. In privinta ecografului, chiar aveam de gand sa-mi fac inca unul dar hepatologul mi-a recomandat endoscopie, chiar daca putea usor sa-mi ia niste bani, avand un aparat de ecograf in cabinet, el nefacand endo. M-a impresionat placut atitudinea sa.
Sa inteleg ca n-ar fi cea mai buna idee cafeaua? Ma-ntristeaza c'ar trebui sa renunt si la viciul asta. La fel si cu tigara electrica... simt ca nu-mi face bine la stomac, dar devin subit anxios cand e la mai mult de un metru de mine.

Tu ai eliminat cu totul bauturile acidulate din rutina zilnica (sucuri, bere fara alcool, apa minerala) ?

Multumesc !
Numai bine !

lixandru

Trimis: Mon Nov 21, 2016 1:19 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Astea acidulate nu fac bine deloc. Mai ma prostesc si eu vara cu bere fara alcool, dar de cateva ori pe saptamana. Pepsi l-am lasat mai demult tot din cauza pb digestive. Dar mai beau si din ala cand am chef de prostii. Nu incerca sa elimini toate placerile, lasa-le doar mai usor, sa nu o dai in depresii si alte cele.
cc

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Mergi direct la: