Hep

Purtator cronic cica. Bine v-am gasit !

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Mesaj Autor
Trimis: Wed Dec 07, 2016 11:23 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Vis-a-vis de grasimi bune, acum doi ani am incercat pentru cateva luni dieta Keto (inlocuirea carbohidratilor cu grasimi ca principal combustibil al creierului; 70grasimi/20proteine/10carbs) , care a dat rezultate bune, coborand vreo 7kg, insa psihic am devenit vulnerabil si a trebuit sa renunt. Probabil era ficatul suprasolicitat si ma anunta cumva "omule, ai hepatita, las-o si tu mai moale cu baconu', te roaga fratele tau"; pacat ca nu l-am inteles atunci.

Aspirina si Nurofen suna bine pentru raceli banale si mici dureri de cap, multumesc frumos !

Ca efort fizic la sala, am inteles, ramane Pilates !

Sinuzita, din cate-mi povesteste mama, a fost descoperita acum 20 de ani, cand am mers la doctor pentru ceea ce credeam a fi polipi; aveam doua optiuni, fie 6 luni tratament cu Moldamin infectabil, fie ceva antibiotice capsule si inhalatii cu musetel; bineinteles ca, in urma plansului, am convins-o pe mama sa alegem a doua oferta; si de-atunci tot ocolesc cumva tratamentul folosind ketonal cand apar migrenele mai puternice; la un momentdat o s-o rezolv si pe-asta, as vrea totusi sa vad mai intai cum ma descurc primele 12 luni cu cifrele hepatice;

In cateva saptamani voi merge sa-mi verific din nou transaminazele;

Toate cele bune !

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lixandru
  • Data inscrierii: 04/Oct/2016

Trimis: Thu Dec 08, 2016 1:37 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Din pacate, am uitat sa particip la partea a doua din webinarul organizat de Hep B United cu privire la teste clinice si potentiale medicamente noi in vindecarea hepatitei B, dar acum urmaresc inregistrarea.
Daca mai e cineva interesat:

Partea 1: Current and Future Hepatitis B Treatment and Research Towards Finding a Cure
Partea 2: Clinical Trials - What They Mean for the Hepatitis B Community

lixandru

Trimis: Wed Jan 18, 2017 9:33 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) multe sanatate!!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Holcan Maria
  • Data inscrierii: 29/Dec/2016

Trimis: Tue Jan 24, 2017 8:43 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) @Holcan Maria - mulțumesc la fel !

A trecut ceva timp de când n-am mai fost pe-aici; dpdv al hepatitei, treburile-s destul de calme. Iau în continuare Liv52DS, L-Arginină și Silimarină. Transaminazele's în limite normale. Pe partea cealaltă, m-a lovit frontal o giardioză care, alături de helycobacter pylori, imi face (mie și consoartei) viața amară. Scaune moi, dureri abdominale, oboseală cronică. Am făcut un tratament cu Duador, dar fără succes. Apoi am luat 60ml de Nikvorm, urmând să mai iau 60ml in două prize, la 7 zile distanță. Aveți idee dacă Mastic Gum și tinctura de propolis ar fi eficiente în lupta cu netrebnicii paraziți? Oare scaunele moi, mari cantitativ și urât mirositoare să fie cauzate doar de giardiază?

Vă mulțumesc !
Toate cele bune !

lixandru

Trimis: Tue Jan 24, 2017 9:30 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) In loc de tinctura cauta propolis brut, e bun si pentru stomac si pentru gat si se zice ca ajuta si in lupta cu virusul. Dar vezi sa fie de anul asta si se poate mesteca. Nu stiu daca ajuta la giardioza dar nu face rau. Eu iau in fiecare dimineata pe stomacul gol un cubulet mic si cand am probleme la amigdale iau si seara inainte de somn. Si bineinteles unghiile cat mai scurte si lenjeria schimbata zilnic Smile. Cum ai reusit sa iei asa ceva?
cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Trimis: Fri Jan 27, 2017 5:51 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salutare ! Multumesc pentru sfaturi CC. Voi incerca ! Chiar azi au ajuns cele 7 sticlute de Nikvorm pentru a putea incepe tratamentul naturist impotriva helicobaterului pylori. Sunt distrus la stomac. Am dureri difuze care se intetesc daca nu mananc timp de cate ore, diaree exploziva de cateva zile incoace; din pacate nu putem incepe tratamentul antibiotic pentru giardia si helicobacter pentru ca inca nu-i refacuta total flora intestinala a consoartei; drept urmare chiar daca as incepe tratamentul singur, sansele de reinfectare sunt mari; abia prin vara ni s-a spus ca vom putea urma impreuna.

Giardioza, cred eu, fie am avut-o fara mari simptome din copilarie, si s-a cronicizat dupa ce tratamentul cu antiparazitar n-a curatat complet atunci problema, fie sotia a contractat-o intr-un bootcamp la mare, unde a fost cazata intr-un hotel infect si a servit mancare si apa de proasta calitate;

Maine vom pleca in ceva concediu o saptamana in speranta ca n-o sa mai punem atat accent pe problemele astea de sanatate... chiar cred ca mare parte din vina o au si discutiile constante pe tema lor;

Numai bine, oameni buni !

lixandru

Trimis: Tue Mar 07, 2017 4:51 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Nah, am dat banii degeaba pe Nikvorm. Dupa peste 10 sticlute, singurul efect pozitiv a fost ca n-am mai mancat la fel de multe dulciuri, pentru ca imi luam doza de zahar din el.

Am facut o endoscopie la sfarsitul lui februarie, ca tot nu-mi treceau durerile de stomac. Singurele constatari ale medicului au fost :
- mica hernie hiatala de alunecare;
- depozite de candida in esofag;

Mi-a prescris tratament cu Nistatina (10 zile cate 3 pastile/zi)pentru candidoza esofagiana si Amoxicilina+Claritromicina+Controloc pentru Helicobacter Pylori; azi doar ce-am terminat Nistatina si cel mai probabil maine voi incepe tratamentul soc pentru helicobacter. O sa revin cu impresii dupa ce-l termin.

Am updatat prima postare cu ultimele cifre de la analize; momentan totul pare in regula cand vine vorba de HBV. In curand voi mai face o viremie.

Asta-i stomacul meu, privit de endoscop. N-as recomanda sa priviti videoul cand mancati Razz

lixandru

Trimis: Fri Apr 14, 2017 1:28 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salutare !

Pe 4 aprilie am refacut analizele : GOT/GPT/GGT, AgHBs cantitativ si viremia. Transaminazele's in limite normale; viremia (ADN HBV) a scazut de la 4500 UI/ml la 990 UI/ml, deci motiv de bucurie. Dar ia stai... AgHBs e la 20,000 UI/ml, iar in octombrie era la 980 UI/mL. O crestere masiva.
Mi-am pus basca de detectiv si'am dat peste cateva articole: 1,2,3.

Din cate-am inteles, ar exista o corelatie directa intre antigen cantitativ crescut si progresia spre cancer hepato-celular.

Stiti ceva despre asta ?
La voi cum au progresat cifrele ?

Numai bine !

lixandru

Trimis: Wed Apr 19, 2017 1:20 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Hbsag l-am masurat si eu la inceput, de 2 ori, tot in crestere, dar de atunci m-am limitat sa masor doar tgo/tgp la 3-4 luni, si s-au mentinut in limite..
cc
  • Data inscrierii: 09/Nov/2014

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Mergi direct la: