Hep

Reacții adverse interferon

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect

Mesaj Autor
Trimis: Sat Jul 11, 2015 8:06 pm Titlul subiectului: Reacții adverse interferon Raspunde cu citat (quote) Buna ziua . Ma numesc Carmen . Sunt noua pe acest forum . In primul rând va mulțumesc ca existați . Sunt cu hepatita virus B. Transaminaze normale acuma dar viremia 6 milioane . , actitest 1 -inflamația ficatului . Am început tratament cu interferon alfa2a 180 pe săptămana . Dupa prima injecție am simțit doar amețeli , slabiciune . Dureri de cap . Dupa a 4 a început sa scadă entrocitele foarte mult . 860 fata de 2000-7000 cât e normal .am
Făcut filgrastin ., trebuie sa fac in continuare . Întrebarea mea este normal sa am dureri foarte mari de oase , muschi de spate ce se lasă in jos pe picioare ?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
carmen10
  • Data inscrierii: 11/Jul/2015

Trimis: Mon Jul 13, 2015 9:08 am Titlul subiectului: Re: Reacții adverse interferon Raspunde cu citat (quote) Salut Carmen!

Intr-adevar, Interferon-ul da multe si diverse efecte adverse. In cazul meu, primele injectii au fost mai dificil de suportata si, pe masura ce inaintam cu tratamentul, efectele adverse se micsorau ca nr si intensitate.

Referitor la hemoleucograma, aceasta va fi data peste cap pe tot parcursul tratamentului. Asteapta-te la o anemie permanenta: scaderea nr de trombocite, leucocite, neutrofile si hemoglobina. Se regleaza la ~ 1 luna de la finalizarea tratamentului.

Durerile de tot felul sunt normale si pot fi contracarate cu analgezice. Personal, am folosit pastile pe baza de ibuprofen doar cand durerile deveneau insuportabile. Ibuprofen-ul este recunoscut ca avand un efect toxic asupra ficatului, de aceea am si limitat cantitatea.

Te felicit pentru curajul de a incepe tratamentul cu Interferon si iti doresc ca acesta sa dea rezultatele pe care le astepti.

Guster

PS: Viremia mea era de 160 (una suta saizeci) milioane) la inceputul tratamentului si nedetectabila dupa 48 saptamani.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Tue Jul 14, 2015 2:04 pm Titlul subiectului: Reactii la Interferon Raspunde cu citat (quote) Buna Carmen imi pare rau sa ne intalnim aici pe site dar asta este viata...da interferonul are destule efecte adverse nu trebuie sa te ingrijorezi din cauza asta eu ajunsesem sa imi pun intrebarea oare de ce am inceput tratamentul asta ca ma simt mai rau ca si inainte dar am trecut peste pentru ca nu ai alta alternativa m-ai am o luna de tratament si sper sa obtin rezultate cat mai bune...iti doresc multa sanatate si incerca cat poti sa fi optimista Wink

PS:Nu ezita sa ma intrebi daca ai nevoie de un sfat Smile

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Shadow09
  • Data inscrierii: 02/Jan/2015

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Mergi direct la: