Hep

soc si panica!!! hep B pozitiv si analize in Anglia

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect

Mesaj Autor
Trimis: Fri Sep 11, 2015 5:50 am Titlul subiectului: soc si panica!!! hep B pozitiv si analize in Anglia Raspunde cu citat (quote) Buna,
In urma cu 3 luni mi-am facut analizele prenatale, deoarece imi doresc sa raman insarcinata curand. Am suferit un soc f puternic cand am aflat ca am hepatita B. Mi s-a facut programare la spital pentru niste analize amanuntite (in Anglia, unde si locuiesc).
Rezultatele sunt urmatoarele:

Hep Bs antigen - detected
Hep Bc IgM antibody - not detected
Hep Bc antibody - detected
Hep Be antigen - not detected
Hep Be antibody - detected
Hep Bs antibody - less then 10 miu/mL

Hep B DNA quantitative 16.00 iu/mL
comments: cutoff for quantification 15 iu (75 copies)/mL
Hep B DNA quant. log value 1.20

Alanine Transaminase 23 U/L

Analizele sunt mult mai multe, insa am inteles ca acestea sunt cele mai importante, motiv pentru care vi le si trimit.
Sper din suflet sa ma puteti ajuta!

Va doresc o zi frumoasa!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lala23
  • Data inscrierii: 10/Jul/2015

Trimis: Sat Sep 12, 2015 12:13 am Titlul subiectului: Re: soc si panica!!! hep B pozitiv si analize in Anglia Raspunde cu citat (quote) Salut Lala,

Explicatia analizelor este urmatoarea:

- Ag HBs detected - prezenta virusului hepatic B
- Anti-HBc IgM - acestia apar in faza acuta a bolii. Absenta lor indica o hepatita cronica.
- Anti HBc - sunr primii anticorpi care apar si raman prezenti timp indelungat
- Ag HBe - antigenul exterior al VHB. Absenta lui este un semn bun si se coreleaza cu prezenta anti-HBe si replicare virala joasa
- Anti-HBe - anticorpii impotriva Ag-Hbe, se coreleaza cu replicare virala joasa
- Anti-HBs - absenta lor indica faptul ca sistemul imunitar nu a reusit sa elimine VHB. Ei sunt cei mai importanti anticorpi. Prezenta lor indica faptul ca virusul a fost eliminat din organism si ca ai imunitate impotriva lui.

- ADN-VHB este incarcatura virala care este foarte aproape de nedetectabil ceea ce e bine.
- ALT 23 este o transaminza cu valoare normala ceea ce iarasi e bine

Pe romaneste, analizele indica prezenta unei hepatite cu virus B cronicizata , virus cu replicare joasa si enzime hepatice normale. As zice ca ficatul tau este cat se poate de normal, insa tb sa urmesti analizele la fiecare 3-6 luni. In stadiul tau, este recomandata monitorizarea.

Te-as sfatui sa-ti faci analizele si pentru hepatita C si hepatita D, precum si un FibroMax ca sa vezi gradul de fibrozare al ficatului (cu toate ca nu cred ca e cazul).

Te felicit pentru faptul ca vrei sa ai un copil. Nu e cazul sa te sperii. Pentru a evita imbolnavirea celui mic este critic sa-i administrezi in primele 12 ore de la nastere imuglobuline impotriva VHB + vaccin impotriva VHB. Rata de succes al celor 2 este de 98%, practic elimini orice risc de imbolnavire al copilului.

Daca te mai putem ajuta cu ceva, apeleaza cu incredere.

Guster

guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Sat Sep 12, 2015 2:34 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna ziua!

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Am facut analizele pentru hepatitele C si D si au iesit negative. Mi s-au facut multe analize, insa nu vi le-am mai trimis, pentru ca aveau valori si absolut toate erau in limite normale. Mi s-a spus si in Anglia ca viremia este mica si nu am de ce sa-mi fac griji. Mi s-a mai spus ca sunt bine, ca ficatul nu este afectat deloc ( mi s-a facut eco) si nu am nevoie de tratament si regim, insa voi fi sub supraveghere. Citind pe net tot felul de diete pentru hepatita, am inceput sa mananc mai sanatos: multe fructe ( in special afine) si legume, ceai (verde, catina, galbenele, rostopasca, anghinare, urzici, echinaceea), cereale, gojii, seminte de chia, carne de pui si as vrea sa incerc si sucul de aloe vera. O sa incerc sa nu exagerez, desi prietenul meu spune ca deja o dau in paranoia. Ideea este ca am tot auzit de cazuri care s-au vindecat complet si mi-as dori sa fiu si eu unul dintre acele cazuri. O sa fac tot ce pot pentru a-mi mentine viremia mica, ficatul sanatos si a avea un bebe sanatos!
Daca aveti vreun sfat pentru mine, ce as putea face pentru a-mi imbunatati starea, va ascult cu placere!

Va multumesc!
O zi frumoasa!

Lala23
  • Data inscrierii: 10/Jul/2015

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Mergi direct la: