Hep

tehnologie pentru preventia hepatitei B

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect

Mesaj Autor
Trimis: Mon Sep 22, 2014 2:48 am Titlul subiectului: tehnologie pentru preventia hepatitei B Raspunde cu citat (quote) Buna ziua,

am un nou prieten si mi-a zis ca a avut hepatita B, dar ca acum virusul este inactiv. Exista vreo tehnologie sau tehnologii pe computer care sa poate sa-i faca o analiza a sangelui? Adica, intrebare amea este: cum pot sa iau si eu hepatita B de la el?

Multumesc mult de tot,
Ancuta

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ancuta1917
  • Data inscrierii: 22/Sep/2014

Trimis: Tue Sep 23, 2014 6:58 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna Ancuta,

Cel mai probabil prietenul tau este bolnav cronic de hepatita B, intr-o perioada in care virusul este inactiv. Daca asa este, ar trebui sa-si faca bianual analizele pentru a vedea daca virusul nu s-a activat: antigen HBs, antigen HBe, transaminaze si viremie.

Chiar daca virusul este inactiv, exista o sansa mica sa poata fi transmis. De aceea iti recomand sa iei legatura cu medicul de familie pentru a-ti recomanda vaccinarea. Exista vaccin impotriva virusului hepatic B si el se recomanda mai ales persoanelor care sint in apropierea unui bolnav cronic de hepatita, fie el si in stare inactiva.

Multa sanatate

ella
  • Data inscrierii: 08/May/2008

Trimis: Thu Sep 25, 2014 11:14 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna Ancuta,eu ce stiu de la medic este ca daca viremia si anti hbs ii ies mici ( in limite normale) virusul inseamna ca nu mai este prezent in sange si nu se mai tranzmite insa el poarta in continuare virusul in ficat si trebuie sa verifice periodic daca cresc transaminaze,viremie si antihbs .exista o analiza care costa sub 50 lei pt tine si iti spune ce imunitate impotriva virusului ai tu.pozi sa faci engerix adulti, vaccinulin 3 doze,apoi faci aceasta analiza sa vezi ce rezistenta ai capatat la virus.din proprie experienta spun ca in urma vacinarii te poti imuniza tu cu o valoare de peste 1000000 ori mai mare decat ai deja imunitate(daca ai deja).sanatate!
Elena Soare

Trimis: Mon Sep 29, 2014 3:36 am Titlul subiectului: multumesc Raspunde cu citat (quote) multumesc frumos pentru raspunsuri... deh, au avansat mult lucrurile..pe computer poti face orice fel de analiza.
Eu o sa ma duc la medicul de familie si chiar o sa cer vaccinarea (habar nu aveam ca exista asa ceva).

ancuta1917

Trimis: Mon Jan 02, 2017 9:15 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Mai spuneti inca despre asta
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Holcan Maria
  • Data inscrierii: 29/Dec/2016

Trimis: Thu Jul 09, 2020 2:12 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Foarte bine, sper ca ai rezolvat.

catalinrusu25
  • Data inscrierii: 08/May/2020

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Mergi direct la: