Hep

Vindecare hepatita cronica B?

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Mesaj Autor
Trimis: Sat Jan 03, 2015 11:20 am Titlul subiectului: Vindecare hepatita cronica B? Raspunde cu citat (quote) Hello,

Pe scurt, povestea mea ar fi urmatoarea Smile
In 2013 am fost diagnosticata cu hepatita cronica cu virus B, viremie 870.000 UI. Am urmat tratament cu Pegasys timp de 48 de saptamani dupa care am obtinut urmatoarele valori la analize:

viremie: < 20UI
AgHBs: negativ!!!
Anti-AgHBs: 139UI/L
ALT: 19
AST: 22

A mai obtinut cineva asemenea rezutate dupa Pegasys?? Medicul mi-a spus sa repet analizele la 6 luni si daca valorile se mentin inseamna ca m-am vindecat. Aproape ca mi se pare imposibil pentru ca peste tot am gasit doar prezumtii sumbre de genul "Cu hep B trebuie sa inveti sa traiesti, ea nu se vindeca"... Si totusi..

Nu vreau sa-mi fac iluzii, dar oare mai e posibil sa se modifice analizele, odata ce organismul a produs anticorpi?

Multa sanatate tuturor si un an nou asa cum vi-l doriti!

(Daca pot ajuta cu altceva din experienta mea, raspund cu placere... Please ask me)

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabitza125
  • Data inscrierii: 03/Jan/2015

Trimis: Sun Jan 04, 2015 11:55 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna Gabitza125,

In primul rind vreau sa-ti multumesc ca ti-ai expus povestea. Sint convinsa ca e un semn de incredere ca se poate ajunge la vindecare transmis tuturor. In anumite cazuri tratamentul functioneaza si tu esti un exemplu. Felicitari.

Sper ca in timp aceste tratamente sa functioneze la cit mai multe persoane.

Nu cunosc pe nimeni in aceasta situatie, dar din ce am citit cred ca si peste 6 luni ti se va confirma negativarea antigenului.

Multumim de urari, multa sanatate tuturor

ella
  • Data inscrierii: 08/May/2008

Trimis: Wed Feb 25, 2015 10:44 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna Ella

Sper din tot sufletul sa fie asa cum spui... Deocamdata am repetat setul de analize la 3 luni si antigenul este tot negativ desi anticorpii au scazul la 55. Sper sa nu continue sa scada... Oricum va tin la curent cu evolutia pe viitor. Poate va fi de folos altora care vor citi.

Multa sanatate!

Gabitza125
  • Data inscrierii: 03/Jan/2015

Trimis: Sun May 24, 2015 1:14 pm Titlul subiectului: salut Raspunde cu citat (quote) Buna Gabi,
Eu am avut analize similare cu ale tale acum 3 ani dupa tratament cu Pegasys.
viremie: nedetectabil
AgHBs: negativ
Anti-AgHBs: pozitiv
Transaminaze : normale (au fost mereu normale la mine)
Insa acum 1 an, dupa ce analizele au fost ca mai sus timp de 2 ani, Ag Hbs s-a pozitivat iar anticorpii au disparut.
Aceeasi intrebare mi-o pun si eu si inca nu am gasit un doctor care sa imi raspunda la ea.

edwi
  • Data inscrierii: 24/May/2015

Trimis: Sun Jun 28, 2015 10:37 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Din moment ce antigenu HBs s-a negativat iar anticorpii HBs s-au pozitivat esti considerat vindecat, scapat de infectie. Ce aiurea mi se par analizele de sange. Sa fim clienti pe viata ai medicilor, ahtiati dupa castiguri.
atomulgrabit
  • Data inscrierii: 17/Mar/2014

Trimis: Tue Jun 30, 2015 2:29 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Cum ai procedat cu tratamentul? Ce efecte adverse ai avut?
Pune mai multe detalii,te rog.

MariusRF
  • Data inscrierii: 21/Jun/2015

Trimis: Thu Jul 02, 2015 3:19 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Salut Marius ai intrebat care sunt efectele interferonului...pot sa iti spun ca sunt destul de neplacute dureri musculare , ameteli sunt destul de multe dar difera de persoana pentru ca nu toti reactioneaza la fel parerea mea este sa te informezi foarte bine inainte de a incepi tratamentul cu interferon...eu unul daca ar trebui sa incep mai o data tratamentul nu cred ca l-as m-ai face ..si spun asta dupa un an de interferon...pentru ca eu spun ca este dea dreptul ,,sinistru ” sanatate si respect Smile

PS:Nu ezita sa ma intrebi daca ai nevoie de mai multe informati

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Shadow09
  • Data inscrierii: 02/Jan/2015

Trimis: Mon Jul 06, 2015 2:44 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) pai daca alta solutie nu exista ? ce sa fac ? sa las boala sa avanseze ?
MariusRF
  • Data inscrierii: 21/Jun/2015

Trimis: Thu Oct 20, 2016 11:15 am Titlul subiectului: Ajutor interpretare Raspunde cu citat (quote) Am nevoie de un sfat.am hepatita cu urmãtoarele analize.
Anti hbe pozitiv.
AG hbe pozitiv.
Anti hbc igm pozitiv.
Anti hd negativ.
ANTI hcv negativ.
Viremie 273 milioane .
Gpt 770 acum e în scãdere.
Orice pãrere e bine venitã. Încã încerc sa mã lãmuresc daca este hepatita acuta sau cronica.Va mulțumesc.

mihaela1980
  • Data inscrierii: 20/Oct/2016

Trimis: Thu Oct 20, 2016 3:04 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Poti gasi aici interpretarea analizelor pentru hepatita B : http://hep.ro/informatii/hepatita-b/interpretare/ .
Esti sigura ca AgHBe si AntiHBe sunt pozitive ? Ca astea, din cate cred, nu au cum sa fie ambele cu plus. Citeste iar buletinul de analize si, daca defapt AgHBs si AntiHBs sunt pozitive, atunci aproape sigur e vorba de o infectie acuta.

Ag = Antigen
Ac/Ab = Anticorpi

Mult succes si nu te speria!

lixandru
  • Data inscrierii: 04/Oct/2016

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Mergi direct la: