Hep

VIREMIE MARE VIRUS D

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect

Mesaj Autor
Trimis: Sat Oct 17, 2015 1:52 pm Titlul subiectului: VIREMIE MARE VIRUS D Raspunde cu citat (quote) V as ruga un sfat.......sotia mea sufera de hepatita B plus D.A trecut printr un lung tratament cu interferon(1 an) dar se pare ca problemele s au agravat.la ultimul set de analize,acum 2 saptamani a iesit viremia pentru B 40.000 copii(viremia s a marit fata de inceperea tratamentului.inainte era nedetectabila.)viremia pentru D mai mare de 10 milioane.transaminaze valori de 300 respectiv 200.Ce inseamna asta.......?Virusul D isi face de cap?la fel si B? Este boala intr o faza activa...chiar foarte activa?Tratamentul nu a dat rezultate?Multumesc.....Multa sanatate
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
robertvalentin
  • Data inscrierii: 19/May/2013

Trimis: Tue Oct 20, 2015 11:02 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Robert,

D nu este un virus, este virusoid. D are nevoie de B ca sa supravietuiasca, nu poate exista cu C sau singur.
De regula, virusoidul D reprima replicarea virusului B. Asta explica de ce sotia ta are viremie mai mare la D decat la B.
Oficial, nu exista tratament pentru D, schemele terapeutice fiind practic identice cu cele pentru B.

Dupa cum vad eu lucrurile, tratamentul cu Interferon nu a functionat, este cazul sa te orientezi catre alta schema terapeutica: Entecavir / Tenofovir.
In mod normal, aceste 2 antivirale scad viremia B pana la nedetectabil si, impreuna cu ea, si viremia la D.

In alte cuvinte, D fiind legat de B, daca tii sub control B-ul implicit controlezi si D-ul.

Guster

PS: 40.000 nu e o viremie mare la B, insa necesita tratament. Eu am avut si 160 milioane si am adus-o la nedetectabil.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Sat Oct 24, 2015 8:59 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Buna ziua.multumesc pentru mesaj....ideea este ca doctorul curant ar vrea sa mai incercam odata cu interferon.Nu stiu daca va include si entecavir sau altceva.....crezi ca este ok aceasta varianta?Am incredere in acest doctor(nici nu am de ales)insa as vrea sa stiu si parerea ta.Multumesc.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
robertvalentin
  • Data inscrierii: 19/May/2013

Trimis: Sun Oct 25, 2015 10:05 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Partea buna la Interferon este ca nu selecteaza mutatii si nu da rezistenta, in acelasi timp avand cele mai multe sanse de eliminare a HBV - 30%.
Dar din moment ce sotia ta a trecut printr-o cura cu Interferon si rezultatele nu au fost cele asteptate, poate e mai bine sa ve reorietati catre antivirale orale. Acestea scad viremia la nedetectabil repede si o mentin acolo.

As mai urma inca 48 saptamani cu Interferon, dar nu acum, ci undeva peste 4-5 ani. Pana atunci, as merge cu Entecavir / Tenofovir. Ma gandesc ca HBV cronic (+D) este o infectie greu de eliminat, scopul curent fiind micsorarea viremiei rapid si a gradului de afectare heptatica astfel incat sa elimini riscul de ciroza si cancer.

Decizia este a voastra, insa daca nu sunteti convinsi de ce va spune medicul, obtineti o parere noua de alt doctor.

La fel am patit si eu: Interferon 48 saptamani cu viremie nedetectabila la sfarsit. Dupa 3 luni viremia era de 72.000.000 copii / ml; cand m-am dus la medic am primit imediat fisa de initiere tratament cu Entecavir, el considerand ca efectele Interferonului au fost limitate.

Guster

guster
  • Data inscrierii: 04/Apr/2015

Trimis: Tue Nov 10, 2015 4:24 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) dupa cum zicea si guster - interferonul pe linga posibilele neplaceri cauzate de tratament are marele avantaj ca nu dezvolta mutatii asa ca nu este o problema inca o cura de tratament (vorbeste cu medicul sa existe o anumita pauza intre cele doua cure)

Si parerea mea, nu sunt medic, este sa mergi pe Entecavir / Tenofovir si aoi sa adaugi o tura de Interferon sau chiar sa incepi in paralele cu ambele. (Daca bine imi amintesc au fost ceva cazuri de B+D, chiar din RO, care la un tratament combinat NUC+IFN au obtinut seroconversie s)

Incerca sa vorbesti si cu alt medic, poate chiar cu unul din alta tara (email) care are o mai mare experienta in tratament combinat.

4est
  • Data inscrierii: 13/Jul/2011

Trimis: Mon Jun 12, 2017 12:38 pm Titlul subiectului: HEPATITA B+D Raspunde cu citat (quote) Buna,mama mea a contractat hepatita b+d in urma cu 2 ani dupa o operatie la tiroida,de atunci face tratament cu interferon insa nu cu foarte multe rezultate,dupa primul an de interferon viremia a scazut considerabil pt virusul d de la 500000mii de la 2500 insa dupa ce a mai facut inca 6 luni tratament cu interferon viremiile i au crescut iar pt d de la 2500 la 35000 si acum urmeaza sa faca din nou analizele pt b+d si daca nu i-au scazut nu o sa-i mai aprobe tratamentul,ideea e ca tratament la noi in tara nu exista insa in germania/spania din ce am inteles ar exista dar ca sa se aprobe si aici in tara fiind un numar mic de pacienti purtatori de astfe de virus e nevoie de o petitie in care sa dovedim ca exista un nr de pacienti bolnavi care au nevoie de tratament ,daca frecventati acest forum si cunoasteti/aveti rude/sunteti purtatori de acest virus ,putem face o petitie impreuna pt a le oferi o sansa celor bolnavi.
Multumesc!

andreea887
  • Data inscrierii: 12/Jun/2017

Trimis: Mon Jun 19, 2017 6:55 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote) Cum naiba sa nu il aprobe,esti sigur ca exista?In principiu se trateaza b-ul,daca scapa de ala se duce si delta fiind legat de b.Ce stiu ca in momentul de fata sunt tratamente experimentale pentru hepatita b,si e vorba de cativa ani pana ies pe piata,vorbesc de vindecare.Poate sunt in stadiu experimental in tarile care spui tu.SUNT OBLIGATI DACA IESE UN TRATAMENT NOU SA-L ADUCA.Ce iremie are la b? Daca e mare sa incerce sa scada viremia la b,pt ca o data cu el scade si delta ,fiind legat de b.Succes
silver78
  • Data inscrierii: 16/Nov/2016

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Creaza un subiect nou Raspunde la subiect
Mergi direct la: